Organizacja pracy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Lecha Bądkowskiego w Luzinie w roku szkolnym 2020/2021
Z uwagi na wznowienie zajęć stacjonarnych od 1 września 2020 r., w celu zapewnienia bezpieczeństwa w szkole w czasie obowiązywania stanu epidemii wprowadzono na terenie placówki szereg zmian organizacyjnych oraz procedury bezpieczeństwa. Poniżej najważniejsze informacje na ten temat.
Pierwsze zajęcia w szkole będą się rozpoczynały o godz. 7:30.
Zajęcia dla poszczególnych grup uczniów nie będą rozpoczynać się o tej samej porze. Dzieci z oddziałów przedszkolnych będą rozpoczynały zajęcia o 7:30 i 8:00, dzieci z klas I‑III podzielone zostały na dwie zmiany, uczniowie klas IV-VI będą rozpoczynać zajęcia w trzech grupach: 7:30, 8:25 i 9:20.
Większość zajęć dany zespół klasowy będzie miał w jednej sali lekcyjnej. Wyjątkiem będą m.in. zajęcia z informatyki, wychowania fizycznego, zajęcia specjalistyczne. Szczegóły w planach lekcji i zajęć.
Tam gdzie było to możliwe zmieniono rozstawienie stolików i krzeseł w klasach (zwiększenie dystansu)
Uczniowie będą korzystać z odrębnych wejść do szkoły. Odziały przedszkolne (obiekt przy ulicy Szkolnej) — wejścia na halę sportową, klasy I‑III wejście nr 3 (od strony hali sportowej) klasy IV-VI wejście nr 1 i 5.
Nastąpiły zmiany w szatni szkolnej. Część szafek przeniesiono w inne miejsca.
Na korytarzach szkolnych wyznaczono strefy dla poszczególnych grup uczniów.
Do niezbędnego minimum został ograniczony wstęp osób z zewnątrz na teren szkoły.
Odbiór dzieci przyprowadzanych do szkoły albo kończących zajęcia odbywać się będzie przy wyznaczonych wejściach.
Uruchomiono punkt obsługi interesantów przy wejściu nr 2 (stare wejście do szkoły, przy ogródku sensorycznym)
Uczniów zobowiązuje się, by nie przychodzili do szkoły wcześniej niż 10 min przed rozpoczęciem zajęć.
Obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zasłanianie ust i nosa wszystkich wchodzących na teren szkoły. Osobom dorosłym oraz w uzasadnionych przypadkach również uczniom, przy wejściu na teren szkoły będzie mierzona temperatura.
Podczas przerw międzylekcyjnych, na przestrzeniach wspólnych (korytarze, toalety, klatki schodowe) wszystkich (również uczniów) obowiązuje zasłanianie ust i nosa (maseczki, przyłbice)
Przy wejściach oraz w każdej klasie znajdują się środki dezynfekcyjne oraz papierowe ręczniki oraz rękawiczki jednorazowe.
Wprowadzono całkowity zakaz posyłania do szkoły, a także wkraczania na jej teren uczniów i osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji domowej oraz z objawami chorobowymi sugerującymi infekcję górnych dróg oddechowych (kaszel, gorączka, bóle mięśni, ogólne zmęczenie, nagła utrata węchu, wysypka). Tacy uczniowie i dorośli powinni bezwzględnie zostać w domu i skorzystać z teleporady lekarza.
W przypadku uczniów, u których wystąpią objawy infekcji górnych dróg oddechowych podczas zajęć szkolnych zastosowana zostanie opracowana przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wejherowie następująca procedura:
- Odizolowanie ucznia wykazującego objawy infekcji górnych dróg oddechowych od reszty uczniów, w miejscu przygotowanym na taką sytuację — zapewnienie opieki w tym czasie przez osobę wyposażoną w środki ochrony indywidualnej.
- Zawiadomienie rodzica/opiekuna o zaistniałej sytuacji — odbiór dziecka z placówki (wskazany transport własny).
- Rodzic powinien skontaktować się z lekarzem. Jeśli lekarz będzie podejrzewał zachorowanie na Covid-19 –zleci test w kierunku Sars-CoV‑2 i zawiadomi odpowiednią stację sanitarno-epidemiologiczną, która podejmie stosowne działania.
- Do czasu uzyskania wyniku testu w kierunku Sars-Cov‑2 i podjęcia stosownych działań przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną, dyrekcja placówki powinna zarządzić wzmożenie reżimu sanitarnego, wietrzenie sal lekcyjnych i holi, dezynfekcję powierzchni, a także ewentualnie zalecić rodzicom/ opiekunom np. za pośrednictwem dziennika elektronicznego, samoobserwację stanu zdrowia dzieci i innych domowników, z uwagi na „wystąpienie objawów infekcji górnych dróg oddechowych u jednego z uczniów/ pracowników placówki”.
- Jeśli wynik testu w kierunku Sars-Cov‑2 będzie dodatni – wówczas pracownik stacji sanitarno epidemiologicznej w trybie dochodzenia epidemiologicznego będzie niezwłocznie kontaktował się ze wskazaną przez Państwa osobą decyzyjną w placówce. Konieczne będzie ustalenie osób z kontaktu z osobą z wynikiem dodatnim testu, w celu objęcia ich kwarantanną lub nadzorem epidemiologicznym. Konieczne będzie również przeprowadzenie dezynfekcji placówki.